2024 Student Performance Winners
Congratulations to all of our 2024 Lionel Hampton Jazz Festival Student Performance Winners!
SENIOR VOCAL WINNER
Lake City High School - Sydney Jacobson
SENIOR VOCAL RUNNER UP
Lewiston High School - Maya Conklin
SENIOR INSTRUMENTAL WINNER
Semiahmoo Secondary School - Erin Kim, Bass
SENIOR INSTRUMENTAL RUNNER UP
Bellevue High School – Corlan Costello, piano
JUNIOR WINNER
Leona Libby School – Jazz Ensemble 1
SENIOR VOCAL WINNER
Garfield High School – Vocal Jazz
SENIOR INSTRUMENTAL WINNER
Mountlake Terrace - Jazz Ensemble 1
Instrumental Large Ensembles
WINNER
Whitworth University - Whitworth University Jazz Ensemble
Instrumental Combos
WINNER
Whitman College - Blue Combo
RUNNER UP
University of Idaho - Jazz Messengers Combo
Instrumental Solos
WINNER
University of Idaho - Nic Caballero, alto saxophone
RUNNER UP
University of Idaho - Alexandro Aguilar, piano
Vocal Large Ensembles
Skyway Elementary - Skyway Special Chorus
Instrumental Solos
WINNER
Cincinnati Public Schools - David Erisman, piano
RUNNER UP
Cincinnati Public Schools - Arlo Perica, trombone
Vocal Large Ensembles
JUNIOR WINNER
All Saints Catholic School - All Saints Choir
JUNIOR RUNNER UP
Hamilton Middle School - Vocal Jazz
Vocal Solos
JUNIOR WINNER
Hamilton Middle School - Max Grey
JUNIOR RUNNER UP
Hamilton Middle School - Lily Jerome
Instrumental Large Ensembles
JUNIOR WINNER
Leona Libby Middle School - Jazz Ensemble 1
Libby Center School – The Odyssey Jazz Band
JUNIOR RUNNER UP
Highland Middle School - Jazz Band I
Hamilton Middle School – Jazz Band
Instrumental Combos
JUNIOR WINNER
Cincinnati Public Schools - Junior High Combo
JUNIOR RUNNER UP
Leona Libby Middle School - Jazz Combo 1
Instrumental Solos
JUNIOR WINNER
Cincinnati Public Schools - Evelyn Yosmali, vibraphone
JUNIOR RUNNER UP
Cincinnati Public Schools - Eva Wesley, violin
Vocal Large Ensembles
DIV I WINNERS
Bozeman High School - Jazz Choir
Garfield High School - Vocal Jazz
DIV I RUNNERS UP
Lewiston High School - Gold Voices
Lake City High School - Navy Blues Vocal Jazz
DIV II WINNER
Sandpoint High School - Chamber Choir
DIV II RUNNER UP
Sandpoint High School - Concert Choir
DIV III WINNER
Cashmere High School - Vocal Jazz
Saint George's School - Saint George's Symphonic Jazz Choir
DIV III RUNNER UP
Kellogg High School - Jazz Choir
Vocal Combos
DIV I WINNER
Coeur d'Alene Senior High School - Viking Jazz Choir
DIV II WINNER
Moscow High School – Encore
DIV III WINNER
Saint George's School - Saint George's Chamber Choir
Vocal Solos
DIV I WINNERS
Lake City High School - Sydney Jacobson
Lewiston High School - Maya Conklin
DIV III WINNER
Wellington Secondary School - Lauren Racz
DIV III RUNNER UP
Emily Raasch Voice and Piano Studio - Eva Bosshardt
Instrumental Large Ensembles
DIV I WINNERS
Garfield High School - Jazz Ensemble 1
Lincoln High School - Lincoln High School Jazz 1
Mountlake Terrace High School - Jazz Ensemble I
Shadle Park High School - Jazz Ensemble
Semiahmoo Secondary School - Jazz 12
Owyhee High School - Jazz Band
DIV I RUNNERS UP
Lincoln High School - Lincoln High School Jazz 2
Interlake High School - Interlake Jazz Ensemble
Lewis & Clark High School - Jazz Ensemble 1
McKay High School - McKay Jazz 1
Lewiston High School - Jazz I
Semiahmoo Secondary School - Jazz 11
DIV II WINNERS
Coeur d'Alene Charter Academy - Red Hot Jazz Band
Kennedy Catholic High School - Lancer Jazz Band
W. F. West High School – Bearcat Jazz Band
DIV II RUNNERS UP
Prairie High School - Prairie High School Jazz Band 1
Kelowna Christian School - Senior Jazz Band
Kelowna Christian School – Grade 9 Jazz Band
DIV III WINNERS
Kellogg High School - Jazz Band
Clarkston High School – Jazz Band
Wellington Secondary School - Grade 9/10 Jazz Band
Colfax High School – Jazz Band
DIV III RUNNERS UP
Kingston High School – Jazz Band
Wellington Secondary School - Sr Jazz Band
Wellington Secondary School – Grade 9 Jazz Band
Asotin High School - Asotin Jazz Band
Instrumental Soloist Winners
DIV I WINNERS
Semiahmoo Secondary School - Erin Kim, bass
Century High School - Nathan Carranto, tenor saxophone
DIV I RUNNERS UP
Cincinnati Public Schools - Cadence Okuwobi, acoustic bass
Semiahmoo Secondary School - Amrita Saini, trombone
DIV II WINNER
Ephrata High School - Brenden St. Mary, drums
DIV III WINNERS
Wellington Secondary School - Ava Rihani, piano
Wellington Secondary School - Sophia Luvisotto Baird, trombone
DIV III RUNNERS UP
Wellington Secondary School - Garrett Tomkins, drums
Wellington Secondary School - Cameron Catton-Cox, alto saxophone
Instrumental Combo Winners
DIV I WINNERS
Century High School - Silver Jazz Band
Interlake High School - Interlake Jazz Combo 1
Lincoln High School - Lincoln High School Jazz Combo
DIV I RUNNERS UP
Semiahmoo Secondary School – Streetlights
Mead Senior High School - Blue Combo
Shadle Park High School - Jazz Combo
DIV II WINNER
Coeur d'Alene Charter Academy - Hot Club of Coeur d'Alene
DIV II RUNNER UP
Chief Sealth International High School - On Your Six
DIV III WINNERS
Declo High School - Swinging Senior Citizens
Wellington Secondary School - Sr Jazz Combo
DIV III RUNNERS UP
Wellington Secondary School - Grade 10/11 Jazz Combo
Wellington Secondary School - Grade 8/9 Trombone Quintet